Rejestracja w systemie
Chcę założyć konto w systemie obsługi bonów rozwojowych, wpisuję numer NIP i nie dociera do mnie link aktywacyjny. Co mam zrobić?
Wykonaj następujące kroki:
1) sprawdź, czy podałeś/aś właściwy numer NIP firmy
2) sprawdź, czy jesteś zarejestrowany/a w Bazie Usług Rozwojowych
3) sprawdź, czy w Bazie Usług Rozwojowych zmieniłeś/aś rodzaj konta z indywidualnego na instytucjonalne
4) sprawdź, jaki adres e-mailowy podawałeś/aś przy rejestracji w Bazie Usług Rozwojowych oraz czy odbierasz pocztę elektroniczną z tego adresu e-mailowego, sprawdź czy link aktywacyjny nie został przeniesiony do spamu/ kosza
5) spróbuj założyć konto w systemie obsługi bonów rozwojowych przy wykorzystaniu innej przeglądarki internetowej
6) jeśli niedawno rejestrowałeś/aś się w Bazie Usług Rozwojowych (krok 2) lub 3)) powinieneś/powinnaś poczekać na przetworzenie się informacji pomiędzy systemami (może to trwać około 2 godziny)
7) jeśli wykonałeś/aś wszystkie powyższe kroki, a problem nadal się pojawia napisz e-maila na adres pomoc@mojSZEFtoJA.pl
Co mam zrobić, jeśli przy rejestracji w systemie do obsługi bonów rozwojowych zorientowałem/am się, że podałem/am błędną nazwę firmy w Bazie Usług Rozwojowych?
Jak najszybciej dokonaj korekty w Bazie Usług Rozwojowych, ponieważ dane takie jak nazwa firmy, adres firmy oraz adres e-mail są automatycznie pobierane z bazy Usług Rozwojowych do systemu obsługi bonów rozwojowych. Pamiętaj, że rozbieżności między danymi zawartymi we Wniosku o umowę a dokumentami rejestrowymi (np. KRS, CEIDG) są jedną z przyczyn odrzucenia Wniosku o umowę.
Tworzenie Wniosku o umowę
Jaką opcje mam zaznaczyć w Wielkości przedsiębiorstwa, jeśli prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i nie zatrudniam żadnych osób?
Należy wybrać opcję: Samozatrudniony, ponieważ zgodnie z Regulaminem:
„Samozatrudniony – przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą w której nie są zaangażowani pracownicy (z wyłączeniem właściciela pełniącego funkcje kierownicze).”
Jednocześnie w polu: Liczba pracowników należy wybrać: 1.
Jaką opcje mam zaznaczyć w Wielkości przedsiębiorstwa, jeśli prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i zatrudniam jedną osobę na umowę zlecenie?
Należy wybrać opcję: Mikro.
Jednocześnie w polu: Liczba pracowników należy wybrać: 2 (czyli właściciel pełniący funkcje kierownicze oraz osoba zaangażowana na umowę zlecenie).
Jaką liczbę mam wpisać w polu Liczba pracowników, jeżeli prowadzę indywidualną działalność gospodarczą i zatrudniam 5 osób, w tym 1 osoba jest na urlopie macierzyńskim oraz 1 osoba jest na urlopie wychowawczym?
Prawidłowa liczba pracowników równa jest 4.
Zgodnie z Regulaminem:
„Pracownik przedsiębiorstwa – personel przedsiębiorstwa w rozumieniu zapisów art. 5 załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1, z późn. zm.) tj.:
a) pracownik w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1040, z późn. zm.)
b) osoby świadczące usługi na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145, z późn. zm .) stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło,
c) właściciel, pełniący funkcje kierownicze,
d) wspólnik, w tym partner prowadzący regularną działalność w przedsiębiorstwie i czerpiący z niego korzyści finansowe1.
W skład personelu przedsiębiorstwa nie wchodzą:
a) praktykanci lub studenci odbywający szkolenia zawodowe na podstawie umowy o praktyce lub szkoleniu zawodowym
b) osoby przebywające na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.
Czy Przedsiębiorstwo może zostać objęte dofinansowaniem w wysokości 80{4ef7c4de1f40ae86e8c7405ee0812bafd64f389312c5933bfd9994051a225476}, jeśli nie spełnia kryterium preferencji przedsiębiorstw, ale wyśle na usługę rozwojową pracownika w wieku 50 lat i więcej?
W takiej sytuacji na moment składania wniosku o umowę Przedsiębiorstwu przysługuje dofinansowanie w wysokości 50{4ef7c4de1f40ae86e8c7405ee0812bafd64f389312c5933bfd9994051a225476} (po podpisaniu umowy Przedsiębiorstwo wpłaca odpowiedni wkład własny), natomiast w przypadku wysłania na usługę pracownika spełniającego powyżej wspomniane kryterium po zweryfikowaniu tego faktu na etapie rozliczenia Przedsiębiorstwo otrzyma zwrot nadpłaty wkładu własnego (par. 8 ust. 9 Regulaminu: „Przedsiębiorca, któremu przysługuje dofinansowanie kosztów Usługi rozwojowej w wysokości 50{4ef7c4de1f40ae86e8c7405ee0812bafd64f389312c5933bfd9994051a225476}, ale deleguje do udziału pracowników spełniających przesłanki wskazane w ust. 8 lit. d) – f), którzy zakończą udział w usłudze rozwojowej zgodnie z Regulaminem, otrzyma zwrot nadpłaty wkładu własnego po zweryfikowaniu tego faktu na etapie rozliczenia”).
Najczęstsze błędy we Wniosku o umowę
Najczęściej pojawiające się błędy we Wniosku o umowę:
– rozbieżności między danymi zawartymi we Wniosku o umowę a danymi wynikającymi z dokumentów rejestrowych lub danych z Bazy Usług Rozwojowych
– błędne określanie liczby pracowników
– błędne określanie wielkości przedsiębiorstwa (w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych)
– w przypadku wnioskowania o limit dodatkowy bonów rozwojowych błędne określenie planowanej liczby pracowników do oddelegowania na usługi rozwojowe (§ 8 ust. 2 Regulaminu)
– oświadczenia nie mające pokrycia w dokumentach rejestrowych (np. wskazanie prowadzenia działalności na terenie miasta średniego, podczas gdy adres wynikający np. z CEIDG nie wskazuje na miasto średnie)
– błędne wskazanie osoby upoważnionej do reprezentacji firmy.
Pozostałe
Dlaczego nabór został szybko zamknięty?
Zgodnie z zapisami § 4 ust. 1 Regulaminu nabór jest prowadzony aż do wyczerpania określonej kwoty alokacji przewidzianej w ramach danego naboru lub terminu jego zakończenia określonym w informacji o naborze (w zależności od tego, które z tych zdarzeń nastąpi wcześniej). Zamknięcie naboru odbywa się automatycznie w systemie obsługi bonów rozwojowych jeśli:
1) łączna wartość dofinansowania na bony rozwojowe wynikająca ze złożonych do tej pory przez MŚP wniosków o umowę przekroczyła 120{4ef7c4de1f40ae86e8c7405ee0812bafd64f389312c5933bfd9994051a225476} limitu puli podstawowej określonego dla danego naboru
2) z chwilą upływu terminu zakończenia naboru.
Jeśli tuż po uruchomieniu naboru wpływa dużo wniosków i/lub z wniosków wynikają duże kwoty dofinansowania może się zdarzyć, że dostępny limit środków w danym naborze zostanie bardzo szybko wyczerpany i nabór zamknie się automatycznie. W takim przypadku jest możliwość złożenia wniosku w ramach kolejnego naboru (po jego ogłoszeniu w systemie obsługi bonów rozwojowych).